1960'lı Yıllar

İlimizin en eski spor kulüplerinden olan Kastamonuspor, yeşil-siyah renkleriyle 14 Ağustos 1935 yılında kurulmuştur. 1930’lu yıllarda Anadolu’nun önemli yerleşim merkezlerinden biri olan Kastamonu’da, Kastamonu Lisesi’ne gelen öğretmenler ve diğer memur kesimi Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş gibi köklü ve ünlü kulüplerden etkilenerek bir kulüp kurmaya karar verirler. Bugün gönül verdiğimiz takımımız işte o balçık sahalardan çıkarak geldi. Her daim rahmetle andığımız kurucularımız ve futbolcularımız ise bizlere takımımızı miras bıraktı.

Kastamonu’da başka futbol takımı olmadığı ve resmi ligler kurulmadığından ötürü ilk olarak bölgesel maçlar yapılmaktaydı. Takımımız uzun yıllar yerel liglerde ve ardından da amatör olarak terfi liglerinde mücadele etti. Kastamonu Halk Kütüphanesi’nde yapılan araştırma sonucu kulübümüzün 1935 yılında kurulduğu ilk iki yıl Ankara, Çankırı, Zonguldak ve Sinop takımlarıyla iller arası gayri resmi maçlar yaptığı görülmektedir. Kastamonuspor’un 1 Ağustos 1937 tarihin de ilk defa bir ilçe takımı ile maç yapma kararı aldığı da yine arşivlerde yerini almıştır. Yeni kurulan Taşköprüspor ile 1 Ağustos 1937 tarihinde Gazi Stadı’nda karşılaşan kulübümüz bu maçı 5-1 kazanmıştır.

1950’li yıllarda kulübün kurumsallaşmasını sağlayan ve günün zor şartlarında Kastamonuspor’un amatör kümede yer almasını sağlayan yöneticilerimizi hatırlayalım: Sabahattin Çelengil, Hasan Çırakoğlu, Vecdi İlhan, Kuddusi Akay, Alaaddin Himmetoğlu, Muhtar Yücebıyık, Avni Özbenli, Fikret Ünal…

1964 yılında Kastamonu’da amatör olarak faaliyet gösteren Çamspor ile Suspor birleşme kararı almalarından iki yıl sonra 1966 yılında Çamsu Gençlik Spor Kulubü, Kastamonu Spor Kulubü çatısı altına girer. Bu birleşmenin temel nedeni Futbol Federasyonunun, futbola ilgiyi arttırmak için Anadolu projesini başlatmasıdır. Federasyon, profesyonel ligde takımı olmayan illerde çalışma başlatarak, bazı takımlara 2. Türkiye Lig’ine bazılarını ise 3. Türkiye Lig’ine alacağını duyurur. Kastamonuspor’un profesyonel lig hayalleri büyür. Kastamonuspor’un ilk ambleminde yer alan ve kuruluş tarihi olarak bilinen 1966, kulübün ilk profesyonel oluş tarihidir.

Çamspor ve Suspor’un da kapanması ve bu iki takımdaki elit sporcuların Kastamonuspor bünyesinde toplanmasıyla yeni bir oluşuma gitme kararı alınır. Bunun bir parçası da takımın renklerinin belirlenmesidir. O süreci Kastamonuspor’un yaşayan tarihi Yavuz Yaman şöyle açıklamaktadır.

“Kastamonuspor’un amatör kümede yer aldığı dönemlerde renklerinin yeşil-siyah olduğunu söyleyen Yaman” Profesyonelliğe geçişin ve Çamsu Spor Kulubü ile birleşmemizin ardından renklerde değişiklik yapmak istedik. O dönemin en ünlü ve başarılı takımı İtalyan devi Milan’dı. Bizde Milan gibi başarılı olmak istiyordu.Bu nedenle kırmızı-siyah çizgili formalardan istedik. Kastamonuspor’un rengini de kırmızı-siyah olarak belirledik”

Dönemin Spordan Sorunlu Devlet Bakanı merhum Kamil Ocak, Hüsnü Tandoğan Spor Salonu’nun açılışı için 5 Nisan 1967 yılında Kastamonu’ya gelir. O dönem Kastamonuspor’un 2. Türkiye Ligine alınması çabaları sürüyordur. Herkesin dilden dile konuştuğu Kamil Ocak’ın arabası sarılarak, Kastamonuspor’un 2. Lige alınması istenir. Kamil Ocak müjdeyi verir… Taraftarlar bu müjdeli haberi kutlar. Ancak işin aslı, Kamil Ocak, Hüsnü Tandoğan Spor Salonu açılışını yapmadan önce Şeker Fabrikası’nda ilin önde gelenleriyle yediği yemekte, siyasi ve ilin önde gelenlerinin baskılarından etkilenmiştir. Gazi Stadı’nın gezen ve tesisleri denetleyen Ocak, olumlu görüşlerini burada açıklamıştır. Halk olarak Kastamonu’yu da bütünleşmiş gören Kamil Ocak aslında Hüsnü Tandoğan Spor Salonu’nu açmadan kararını kendisine Kastamonu gezisinde eşlik eden Beden Terbiyesi Genel Müdür Vekili Rauf Meleksoy’a söylemiştir. Hüsnü Tandoğan Spor Salonu açılışı gece yapılır. Ertesi gün Kamil Ocak’ın Ankara’ya hareketinden önce büyük sevinç yaşatan haber belediye hoparlöründen halka duyurulur. “Kastamonuspor 2.Türkiye liginde mücadele edecektir. Şehir bayram yerine döner…

Cumhuriyet Meydanı’nda davullu zurnalı eğlenceler, sevinç göz yaşları sel olur… Kastamonuspor’un efsane amigosu merhum Altın Makas, otomobilini Cumhuriyet Meydanı’nın giriş merdivenlerine çıkararak haykırır “Kastamonuspor 2.Lig’de… ”Altın Makas heyecanına engel olamayarak doğru Gazi Stadyumu’na gider ve 30 basamaklı merdivene aracını sürer… Kastamonuspor aşkıyla tekrar haykırır “Kastamonuspor 2.Lig’de”…. Kutlamalar sabaha kadar devam eder. Havai fişekler atılır. Şehir uzun süre sonra büyük bir kutlama görür. 16 bölge 38 takım arasından Kastamonuspor’un 2.Lige alınması, o dönemde siyasi olarak Kastamonu’nun gücünü de ortaya koyar.

Ancak Futbol Federasyonu Kastamonuspor’un 2.Türkiye Ligine girebilmesi için 50 bin liralık teminat mektubu istemektedir. Bu teminatı ilimiz tüccarlarından Mustafa Sarımsakçı ve Cahit İmamvekili karşılarlar. Bu iki isim böylelikle Kastamonuspor’un 2.Türkiye Lig ve profesyonelliğe geçiş kapısını da aralamış olur.

18 Mayıs 1967 tarihinde zamanın Futbol Federasyonu Başkanı Merhum Şeref Apak imzalı yazı Beden Terbiyesi Bölge Başkanlığı’na (Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü) gelir… Yazıda aynen şu cümleler yer almaktadır. ”İstenilen bütün evrakı tamamlayan Kastamonuspor’un 2.Türkiye Lig’ine alınması federasyonumuzca uygun görülmüştür. Bilgilerimi ve başarı dileklerimi ilgili kulübe duyurulmasını rica ederim. Orhan Şeref Apak Futbol Federasyonu Başkanı”…

1966 yılında kurulan profesyonel kulübümüzün ilk yöneticileri:

·         Başkan: Dr.Yaşar Kural

·         Başkan Vekili Sekreter: Nail Şen

·         Kulüp Sözcüsü: Vecdi İlhan

·         Genel Kaptan: Dr.Necati Koşan

·         Muhasip ve Veznedar: Yılmaz Peker

·         Teknik Komite: Yılmaz Yücebıyık,Dr.Necati Koşan ve Tuncer Yener

       Üyeler: Yavuz Yaman,Hasan Uyanık,Mustafa Sarımsakçı,Ahmet İğdirli,Turan Karadeniz ve Fuat Yıldırım

 

Diğer katkı sağlayan kişiler: Hasan Basri Kurdoğlu (Vali), Mehmet Çamlıca (Kastamonu Senatörü), Saim Dravor (Beden Terbiyesi Bölge Müdürü), Mustafa Sarımsakçı (Tüccar-AP İl Başkanı), İlhan Atlay (Adliye Başkatibi), Hasan Uyanık (TEKEL Başmüdürlüğü Memuru), Kemal Nabi Bulut (Avukat), Necati Koşan (Doktor), Vecdi İlhan (Eczacı, eski Orman Başkanı), Necati Kavuklu (Tüccar), Yaşar Kural (Doktor), Abdurrahman Temizdal (Belediye Reisi), Ali Dikmenli (Avukat), Tuğrul Suman (İş Bankası Müdürü), Yavuz Yaman (Tüccar), Mustafa Sütmen (Şeker Fabrikası Müdürü), Mustafa Kasım (Orman Baş Müdürü), İbrahim Cörettim (Karayolları Bölge Müdürü), İsmail Dikmenli (Esnaf), Aziz Demircioğlu (Gazeteci), Kadir Bilici (Gazeteci), Mehmet İlhan (Gazeteci), Erten Şenel(Öğretmen), Murat Oğuzbalaban (Tüccar), Cahit İmamvekili (Tüccar), Fehmi Ataulusoy (Ticaret Odası Başkanı), Yılmaz Peker (Belediye Muhasibi),Mehmet Seydibeyoğlu (Avukat), Şükrü Keskin (Çiftçi), Cevdet Topçu (Şehir Kadastro Müdürü), İhsan Akat (Şehir Kadastro Müdürü), Şerafettin Selvi (Tüccar), Yılmaz Yücebıyık (Tüccar), Şaban Denemiş (Esnaf)

1969'da 3. lige düşen kulübümüz, 1969-1977 yılları arasında 3. ligde mücadele etmiş ve 1977'de Amatör Lige düşmüştür. 1984-85 sezonunda yeniden 3. lige alınan kulüp, 2012-2013 sezonu mali kriz nedeniyle önce bölgesel amatör lige, sonra da yerel amatör lige düşmüştür.

Ancak tüm bu olumsuzları bertaraf etmek amacıyla 2014 yılında Belediye Başkanı Tahsin Babaş'ın  çabalarıyla Kastamonu sevdalısı yeni bir yönetim Kastamonuspor'u devralmış ve sonrasında Tosya Belediyespor ile birleşme kararı alarak kulüp ismi Kastamonuspor 1966 olarak değiştirilmiştir. Kulübümüz Mahir Altıkulaç başkanlığında önce 2014-2015 sezonunda bölgesel amatör lig şampiyonu ve 2015-2016 sezonunda da 3.lig, 3.grup şampiyonu olarak 2.lige yükselmiştir.

Kastamonuspor Türkiye 3. Liglerinde tam 39 yıl mücadele göstererek bu ligde en uzun süre mücadele veren futbol kulübü olmuştur.

Kaynaklar:

Açıksöz Gazetesi, Ünsal Kenanoğlu’nun yazısından alıntılar yapılmıştır.

Fotoğraf arşivini bizimle paylaşan Emrah Demiröz ve Demiröz Ailesine teşekkür ederiz.

TAKIM AMBLEMİ

 

Kastamonuspor Kulübü’nün resmi nitelikte kullandığı ilk takım amblemi, 1987 yılında Grafiker Ressam Celal Kırkbeşoğlu tarafından çizilmiştir. Bu amblem aynı zamanda, 1987 yılına kadar, KSK harflerinden oluşan logo benzeri tasarımlarla maçlara çıkan futbol takımımızın ilk takım amblemi olmuştur.

1987 yılında kulübün yönetim kurulunun talebi üzerine, sanatçı tarafından üç ayrı amblem tasarlanmıştır. Türkiye çapında sayısız amblem ve logo tasarımı olan sanatçının, her hangi bir karşılık beklemeksizin tasarladığı bu üç amblemden bir tanesi (resimde en sağda olan), yönetim kurulunun kendi arasında yaptığı değerlendirme sonucunda kulübün resmi amblemi olarak seçilmiştir.

1987 Yılında Yönetim Kuruluna Sunulan Üç Amblem

Amblemi indirmek için üzerine tıklayınız.

Not: Yukarıda sunulan KSK amblemi, orjinal suretten bire bir olarak yeniden çizilmiştir. İnternet ortamında bulunan benzer amblemler, takımın gerçek amblemi değildir.

2014-15 sezonu öncesi Kastamonu ilinin bir diğer takımı Tosya Belediyespor ile birleşme sonrası Kastamonuspor 1966 adını alan kulüp, yeni isim doğrultusunda armasında da güncellemeye gitmiştir.

Takımın Son Amblemi

1970'lı Yıllar

1980'lı Yıllar

1990'lı Yıllar